Επιστροφή στο κεντρικό μενού

ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟΣ - ΚΑΘΕΔΡΙΚΟΣ

(ἀπό τοῦ 1940)

Πανηγυρίζει: 21 Μαΐου.

Λ. Ποσειδῶνος καί Σ. Καράγιωργα.

Τ.Κ. 166 75, Γλυφάδα.

Τηλ.: 210-8943.405, Fax: 210-8945.381.

Ἐφημέριοι: Ἀρχιμ. Ἀλέξιος Ψωΐνος, Πρωτοπρ. Τιμόθεος Λαμπέτης, Πρεσβ.  Ἰωάννης Σπανός.

Ψάλτες: Γεώργ. Μαρούλης, Ὀρέστης Τσάγκλας, Ἀναστάσιος Τσαμίδης.

Δεξιός Χορός: Ἐμμανουήλ Λειβαδάρος, Παναγιώτης Καλογερόπουλος, Δημήτριος Σαμαράς, Γεώργιος Χατζόγλου.

Ἀριστερός Χορός: Παῦλος Ἀρχοντίδης, Κωνσταντῖνος Κουκουλέτσος, Βασίλειος Σόμπολος, Εὐάγγελος Παναγιωτόπουλος.

Νεωκόρος: Γεώργιος Βογιατζόγλου.

Βοηθός Νεωκόρου: Σουλτάνα Καραγιάννη.

Ἐκκλησ. Συμβούλιο: Πρόεδρος: Ἀρχιμ. Ἀλέξ. Ψωΐνος. Μέλη: Χρῆσ. Πράσινος, Ἄννα Κανάκη, Κωνστ. Εὐφροσύνης, Παναγιώτης Καλογερόπουλος.

Μέλη Φιλοπτ. Ταμείου: Πρόεδρος· Ἀρχιμ. Ἀλέξιος Ψωΐνος, Ἑλένη Βάσσου, Ἄννα Κυριακοῦ, Ἑλένη Παπάζογλου.

Ἁγιογραφία - Χειροτεχνία: Ὑπεύθυνη διδασκαλίας· Μαρία Νασοπούλου.

Κατηχητές, -τριες: Χριστ. Μπακάλης, Βαρβάρα Κάραλη, Ὄλγα Παπαζαφειροπούλου, Ἀλέξανδρος Μπέκος, Δέσποινα. Μανούσκου - Μάλλη, Στυλιανός Χωριανόπουλος, Ἀνθούλα Πολυμενάκου, Ἑλένη Ἀνδριώτη - Βουτσινᾶ, Φανή Τριπολιτσιώτου.

Δραστηριότητες - Ἐκδηλώσεις: Θ. Κήρυγμα - Ἑσπερ. Ὁμιλίες: Ἀρχιμ. Ἀλέξ. Ψωΐνος. Ἐξομολόγηση: Ἀρχιμ. Ἀλεξ. Ψωΐνος, Πρωτ. Κων/νος Μαλτέζος, Πρωτ. Ἰωάννης Ἀρβανίτης, Τακτική Αἱμοδοσία, Συμπαράσταση ἡλικιωμένων, Ἐπισκέψεις ἀσθενῶν, Προσκυνηματικές ἐκδρομές. Συσσίτιο καθημερινά ἀπόρων ἐνοριτῶν. Γεύματα ἀγάπης κατά τακτά χρονικά διαστήματα. Ἵδρυση Ἰατρικῆς ὁμάδας ἀπό 10 εἰδικότητες, γιά ἐπισκέψεις κατ’ οἶκον σέ ἀπόρους ἀδελφούς μας, γιά ἐξέταση, διάγνωση καί παρακολούθηση τῶν ἀσθενῶν. Συγκέντρωση ρουχισμοῦ γιά φυλακές καί ἱδρύματα.

Παρεκκλήσια:

Ἁγίων Ἀθανασίου, Ἀθηνᾶς, Μαρίνης κάτω ἀπό τόν Ἱερό Ναό Ἁγίου Δημητρίου (Γκόλφ Γλυφάδας - ἐνοριακό), Παναγίας Μυρτιδιωτίσσης (ἰδιωτ.).

Λεωφοριακαί γραμμαί πού ἐξυπηρετοῦν τόν Ἱερόν Ναόν:

Ἀπό Ἀθήνα : Α3, Β3, Α2, Ε2, 140

Ἀπό Πειραιά : Α1, Ε1, Β1

Ἀπό Γλυφάδα: 114, 115, 116, 124, 128, 129, 148, 149

Ἐπιστροφή στήν ἀρχή τῆς σελίδας